Skąd wziął się człowiek

Z PRZYPADKU – tak brzmi najprostsza odpowiedź. Wydaje się jednocześnie odpowiedzią absurdalną i nie do przyjęcia dla wielu ludzi a w szczególności dla kreacjonistów. 

Z tymi drugimi nie dyskutuję, bo ich przekonania opierają się na wierze a wiara nie jest opisem rzeczywistości. Wiara opisuje wierzenia – wytwór ludzkiej wyobraźni. Wyobraźnia zaś, choć jest bardzo ważną ludzką cechą często prowadzi na manowce w opisie świata.

Na szczęście wypracowaliśmy sobie metodę, która bardziej zbliża nas do rzeczywistości niż nasza wyobraźnia. To oczywiście metoda naukowa.

Żyjemy w czasach w których niemal każdy dzień zbliża nas do lepszego poznania świata dzięki nowym odkryciom. Niespotykanemu dotąd rozwojowi techniki, informatyki towarzyszy lawinowy rozwój kolejnych narzędzi i metod poznawczych.

Jedną z bardziej pasjonujących dziedzin są badania genetyczne. Mają bezpośredni wpływ na zrozumienie biologii i jej faktów biologicznych do których człowiek należy.

Niedawno znaleziono gen odpowiedzialny za powiększenie naszego mózgu w stosunku do naszych przodków.

Ta jedna „literka” plus jakieś „ozdobniki” może być przyczyną naszego ludzi istnienia. Powstała w wyniku błędu kopiowania – przypadkowej mutacji – bez celu i bez żadnego sensu. 

Gen nazwany ARHGAP11A występujący u naszych przodków podczas replikacji zamienił się na ARHGAP11B i spowodował ekspansję tak zwanej kory nowej mózgu. To część odpowiedzialna za funkcje poznawcze, mowę i myślenie. Powstanie około 5 mln lat temu tego genu występującego teraz tylko u ludzi umożliwiło później rozwój niestabilnych emocjonalnie, egocentrycznych ssaków zwanych homo sapiens.

Nasze powstanie nie wiąże się z jakimś celem. Nie jesteśmy wyjątkowym osiągnięciem rozwoju biologicznego lecz wynikiem biologicznej ewolucji, przypadkowej, bezcelowej nie znającej pojęcia progresji lecz bazującej na zmianie. To czy zmiana okaże się owocna nie wiadomo. To czy przetrwamy i jak długo zależy od naszego przystosowania i odporności na zmieniające się środowisko. Warunkiem sukcesu w biologii jest trwanie i tylko to. Przytłaczająca większość powstałych kiedyś organizmów nie przetrwała. Posiadanie takich mózgów jak mają ludzie niczego nie gwarantuje. Jest mnóstwo rzeczy, które mogą nas zabić łącznie z tym, że zabijemy się sami. Być może przetrwają takie istoty jak na przykład  jednokomórkowce. To z całą pewnością byłaby miara ich wielkiej doskonałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *